LogoE

Col·legi Episcopal de Lleida

COMPARTIM L'ACCIÓ EDUCATIVA DE LES FAMÍLIES

Setmana de jocs tradicionals amb padrins

Projecte intergeneracional entre padrins i nets.


Aquest mes de maig s’ha dut a terme el projecte intergeneracional, jocs tra-dicionals amb padrins, entre els infants de 2n cicle d’Educació Infantil i els seus padrins i padrines. L’objectiu del projecte era compartir aprenentatges, jocs i moments únics entre dues generacions com són els avis i els nets. A totes les aules van participar padrins ensenyant jocs tradicionals, els jocs als quals jugaven ells quan eren nens. Aquests jocs podien ser interiors o exteriors, i els infants van poder aprendre el joc de les bales, el futbol de xapes, les bitlles, la petanca, el joc del io-io, els escacs, “¿donde estan las llaves?”, el pica paret,” el pilla-pilla”, la barqueta, el parxís , l’oca, el domino, els pals xinesos, entre d’altres.
La valoració d’aquest projecte intergeneracional ha estat molt satisfactòria per totes les parts implicades, els padrins estaven molt contents de compartir temps i jocs amb els petits, i els infants van gaudir de les experiències i jocs amb els avis. I una vegada acabada la setmana dels jocs amb padrins encara juguen als jocs que han après aquests dies i recorden amb estima amb qui els van aprendre.

PER LLEGIR MÉS...