LogoE

Col·legi Episcopal de Lleida

COMPARTIM L'ACCIÓ EDUCATIVA DE LES FAMÍLIES

Setmana de la Ciència

Treballem la geometria.

Els alumnes de 2n ESO hem dedicat una sessió de l’assignatura de Matemàtiques a experimentar amb la Serp i el Cub de Rubik. La Serp de Rubik, com el seu nom indica, va ser creada per Ernö Rubik, el pare del famossísim CUB de RUBIK. La serp de Rubik és en realitat un puzzle que consta de 24 prismes de base triangular, que estan lligats entre si i alhora giren els uns sobre els altres 90 graus. Cada prisma pot presentar 4 posicions diferents la qual cosa permet articular el conjunt i crear tot de figures diferents.

L’objectiu de la sessió era que fóssim capaços de reproduir formes geomètriques diverses a partir de la manipulació d’objectes articulats, tot desenvolupant la capacitat d’anàlisi i interpretació del model observat per calcular la posició correcta de les diferents peces.

PER LLEGIR MÉS...