LogoE

Col·legi Episcopal de Lleida

COMPARTIM L'ACCIÓ EDUCATIVA DE LES FAMÍLIES

Visitem la Central Nuclear de Vandellós

Sortida dels alumnes de 2n de Batxillerat Tecnològic.

El dia 5 d’abril vam fer una sortida a la Central nuclear de Vandellòs en procés de desmantellament. Esperàvem rebre una classe de Física sobre el procés de fissió nuclear, però ens vam trobar amb una altra realitat. Enresa, l’empresa a càrrec del desmantellament ens va fer una explicació exhaustiva sobre els diferents protocols a seguir per gestionar els residus d’alta activitat així com la gestió dels residus de mitjana i baixa activitat.

Més tard, vam realitzar un taller molt interessant en el que tres alumnes van escenificar els papers de supervisor, de tècnic i de mecànic. Vam comprovar de primera mà les mesures de seguretat radiològica que s’han de tenir en compte com a protecció pels treballadors.

Vam pujar al setè pis que dona just a sobre del reactor i després ens van portar a la part inferior, on a través d’un vidre vam veure on desaven el residus radioactius.

Alumnes de 2n de batxillerat Tecnològic.

PER LLEGIR MÉS...