LogoE

Col·legi Episcopal de Lleida

COMPARTIM L'ACCIÓ EDUCATIVA DE LES FAMÍLIES

El bany i el canvi de bolquers, més enllà de la higiene

Quantes coses cal tenir en compte per canviar als infants!!!

Aquests dies al CFGS d’Ed. Infantil, dins de l’assignatura d’Autonomia i Salut infantil, hem estat practicant com banyar als nostres nadons, i com es canvien els bolquers, fins ara ho estem fent amb les nines i  ja som quasi uns experts!!! La gran prova serà quan a les pràctiques ho començarem a fer amb els infants. S’estaran quiets? Els hi agradarà com ho fem?  Però alguns de nosaltres ja ho estem posant en pràctica de veritat, quan anem a col·laborar a la Llar d’infants del nostre col·legi!!!!

Estem aprenent com cal tenir en compte la temperatura de l’aigua i de l’espai on  farem el bany, tenir tot el material preparat (bolquers, tovalloletes, sabó neutre, una esponja, crema hidratant, roba de recanvi, tovallola si pot ser amb caputxa…i és clar la banyera!!!), saber agafar a l’infant, i eixugar-lo molt bé.

El més important però és el vincle afectiu que es crea amb l’infant, així com parlar i explicar-li tot allò que li anem a fer.

Ens estem adonant  que és una gran tasca educativa en la qual cal posar tota la nostra atenció i dedicació.

PER LLEGIR MÉS...