LogoE

Col·legi Episcopal de Lleida

COMPARTIM L'ACCIÓ EDUCATIVA DE LES FAMÍLIES

Descobrim el món medieval!

Visitem el Museu de la Noguera i el Castell de Montsonís.

Els alumnes de 2n ESO hem realitzat una sortida cultural a Balaguer i Montsonís el dia 5 de març de 2017, amb motiu del Crèdit de Síntesi de 2n ESO: “El món medieval”. La sortida ha tingut dues vessants culturals ben diferenciades:

– En la visita al Museu de la Noguera hem pogut observar com un campament militar fundat al segle VIII de la mà de les tropes àrabs i berbers que conqueriren l’antiga Hispània es transformarà en una madina andalusí i, a partir del segle XII, en una ciutat integrada a l’estructura feudal que va donar lloc a la Catalunya de la baixa edat mitjana.

– En la visita al Castell de Montsonís ens hem traslladat en el temps per endinsar-nos en la vida i costums d’un castell medieval, tot visitant les estances del mateix: cuina, menjador, forn, celler, presó…

Ha estat una visita molt enrequidora i ens ajudarà en l’elaboració del producte final del Crèdit de Síntesi: La Revista Medieval.

PER LLEGIR MÉS...