LogoE

Col·legi Episcopal de Lleida

COMPARTIM L'ACCIÓ EDUCATIVA DE LES FAMÍLIES

La realitat de la violència masclista

Una situació difícil però amb sortida.

En les darreres setmanes l’alumnat del CFGS d’Integració estem formant-nos i informant-nos sobre diferents aspectes relacionats amb una realitat difícil, però que malauradament podem trobar molt a prop de nosaltres. Gràcies a la Maria Mesalles, psicòloga del Casal de la Dona de l’ajuntament de Lleida, la Cristina Vidal Directora del Servei d’Intervenció Especialitzada de Lleida (SIE) i de l’Encarna Palomares, directora de la casa d’acollida, hem pogut conèixer una mica més aquesta realitat, intentant posar-nos en la pell d’aquestes dones i els seus fills i filles, així com conèixer aquests recursos.

Al casal de la Dona, s’ofereixen moltes activitats i recursos per a les dones alhora que s’orienta i assessora en diferents àmbits (un d’ells en relació a la violència masclista). La Maria també ens va proposar un taller on van analitzar diferents situacions i van intentar donar resposta des de la nostra figura d’integradores i integradors. També hem pogut analitzar algunes situacions de relacions tòxiques per començar a detectar-les i intentar evitar-les. En el SIE s’ofereix informació, atenció i recuperació a les dones que han estat o estan en processos de violència masclista, així com els seus fills i filles a càrrec i es potencien els programes específics i integrals de prevenció, assistència i reparació. I el darrer es tracta d’una casa que ofereix acollida i atenció integral a dones i les seves filles i fills dependents, que requereixen d’un espai de protecció que possibiliti el procés de recuperació motivat pel patiment de violència masclista. Hem descobert tres recursos molt interessants i necessaris, en els quals es treballa per apoderar a les dones, de manera que si ho desitgen puguin trobar sortida a les situacions tan difícils en les què es troben.

PER LLEGIR MÉS...