LogoE

Col·legi Episcopal de Lleida

COMPARTIM L'ACCIÓ EDUCATIVA DE LES FAMÍLIES

Taller sobre igualtat, relacions tòxiques i activitats no sexistes

Diferents sí,  però iguals en dignitat.

Aquesta setmana ha vingut a la nostra escola la Sra Maria Mesalles del Casal de la Dona. Ha impartit un Taller als alumnes de CFGS Infantil 1r curs per fer-nos reflexionar plegats del important paper que tenim com a futurs educadors i educadores  en transmetre i viure la igualtat ja des de les aules de les escoles Bressol. Conscienciar-nos a nosaltres mateixos és el primer pas per col·laborar en aquesta tasca tan important  de fer realitat la igualtat de gènere en quan a drets i deures. El llenguatge juga un paper molt important, com ens dirigim als infants i què els transmetem amb el nostre missatge.

Al Taller hem pogut analitzar diferents catàlegs de joguines i disfresses per adonar-nos que encara hi ha molt camí per fer. Per sort, hi ha institucions i col·lectius que ja han començat i altres que tot just s’estrenen en aquest camí que ha de ser vivencial i des de l’experiència compartida. Nosaltres hem après que el nostre exemple en el tracte, el llenguatge i fins i tot el vestir podem ajudar a trencar estereotips  i apostar d’una manera decidida per la persona humana.

PER LLEGIR MÉS...