LogoE

Col·legi Episcopal de Lleida

COMPARTIM L'ACCIÓ EDUCATIVA DE LES FAMÍLIES

David Olivart participa en el taller de partícules de la UB

Conferències i tallers al voltant de la Física de partícules.

El taller de partícules consisteix en un seguit de conferencies on diferents ponents, professors de la pròpia UB o altres científics que treballen en el camp, van exposar diferents temes sobre la física de partícules i el CERN. En especial cal destacar la Xerrada introductòria per Lluís Garrido i la exposició sobre les Tècniques de Detecció i els Grans Detectors, per Eugeni Graugés.

Després de dinar (al propi bar de la UB amb altres participants del taller) diferents becaris estudiants de la universitat van preparar una activitat en la qual s’utilitzava un software desenvolupat directament pel propi CERN, que consistia en la detecció d’una  partícula concreta produïda pel xoc de dos partícules més grans. Finalment el taller es va concloure amb una conferencia online amb el laboratori del CERN i altres universitats que havien participat d’arreu d’Europa.

PER LLEGIR MÉS...