LogoE

Col·legi Episcopal de Lleida

COMPARTIM L'ACCIÓ EDUCATIVA DE LES FAMÍLIES

Què saps de la gent gran?

Trenquem els estereotips relacionats amb les persones grans.

Dins del marc del Mòdul de Context de la Intervenció Social, l’alumnat de primer del CFGS d’Integració Social, estem descobrint les característiques, les necessitats, els valors, les dificultats, les capacitats… de les persones grans. Una de les primeres idees importants, ha estat, la de trencar els estereotips que tenim al voltant d’aquest tema (Edatisme). Hem poguts conèixer els serveis i programes que té la Creu Roja per atendre a les persones grans amb més necessitats. I per complementar aquests aprenentatges també hem fet una visita a la residència Joviar, on hem pogut conèixer dos projectes molt interessants i nous com el de Residència lliure de contencions i la llar d’infants intergeneracional. També hem visitat la Llar Municipal de Jubilats de Santa Teresina, on ens han explicat el seu funcionament, els objectius que tenen aquestes llars, les activitats que desenvolupen, … tot fent una visita a les seves instal·lacions. Aquí hem conegut a persones actives, engrescades, amb molts projectes… i ens ho hem passat molt bé. Un altre recurs que hem conegut, ha estat AFALL (Associació de familiars de malalts d’Alzheimer de Lleida), aquí ens han explicat en què consisteix aquesta malaltia, com es pot reconèixer, com atenen a les persones diagnosticades, quines intervencions es poden fer des de la psicoestimulació, i com acullen i donen orientacions als familiars i cuidadors. Malgrat la situació tan complicada que suposa desenvolupar Alzheimer, hem descobert una associació amb persones molt actives, molt implicades, i amb molta il·lusió pel treball que fan. Volen agrair la dedicació i l’interès de totes les persones que ens han acollit i compartit amb nosaltres les seves vivències i experiències, doncs ens ajuden molt en la nostra formació com a integradores i integradors.

PER LLEGIR MÉS...