LogoE

Col·legi Episcopal de Lleida

COMPARTIM L'ACCIÓ EDUCATIVA DE LES FAMÍLIES

Fem Dissabte!

Un centenar d’alumnes, familiars i professors del Col·legi Episcopal hi participen.

El Fem Dissabte! és una jornada coordinada de neteja de trams de riu en tota Catalunya per tal d’extreure la brossa i els residus que es troben acumulats en la ribera. Aquesta activitat es duu a terme des de l’any 2007 i ha tingut en cada edició més i més participació. L’any 2010 van implicar-se més de 33 municipis d’arreu de Catalunya i l’any 2011 es va superar el miler de voluntaris i voluntàries.

El Fem Dissabte! pretén:

•Fer pública la situació i l’estat de conservació dels rius i riberes sobre els que s’actua.

•Fomentar la consciència ciutadana respecte la conservació dels rius i els entorns fluvials.

•Netejar i condicionar els entorns naturals en els que s’actua.

El Fem Dissabte! té un important impacte mediàtic als mitjans de comunicació i serveix per fer evident la important xarxa ciutadana i d’ajuntaments disposats a treballar per assolir uns rius en bon estat de conservació. Des del col·legi Episcopal, i com a iniciativa de l’Agenda 21, hem organitzat una jornada col·lectiva de neteja i educació ambiental entorn al marge dret del riu Segre a l’alçada de Butsènit. Durant el matí i repartits en petits grups, els joves, encapçalats pels monitors de l’Esplai Epis del col·legi han arreplegat pneumàtics, plàstics, restes d’obra, rajoles, roba, ferros, etc. Tot i que cada vegada són més els ciutadans que han pres consciència de la importància de no tirar deixalles al riu com si aquest fos un abocador, encara és freqüent trobar-n’hi moltes. Tots els residus que es troben a les lleres dels rius poden posar en perill els organismes vius que hi habiten i per aquest motiu és important fer pública la situació i l’estat actual de conservació dels nostres rius i riberes.

PER LLEGIR MÉS...