LogoE

Col·legi Episcopal de Lleida

COMPARTIM L'ACCIÓ EDUCATIVA DE LES FAMÍLIES

Baixem al laboratori a crear cristalls!

Els nens i nenes de 2n de primària durant els últims dies del segon trimestre vam baixar al laboratori a realitzar una experiència sorprenent.

Durant  el passat trimestre i en relació al projecte que estàvem realitzant vam tenir l’oportunitat de baixar al laboratori i realitzar un experiment… amb ajuda del professor de química de la ESO vam estar elaborant cristalls.

Tot comença quan ens expliquen els elements que necessitem per fer-ho… un nom molt estrany que quasi no podíem repetir:

diludrògeufosfat d’amoni, la paraula més llarga que havíem conegut. Després ens expliquen el procediment que és tan fàcil com quan fem un got de llet amb xocolata. Ens van explicar que “hem d’escalfar l’aigua fins als 100 graus de temperatura i després introduir les pólvores d’aquell nom tant estrany”. Això no ho podíem fer sols!!

Deixem reposar la dissolució durant una setmana com a mínim i finalment, tenim ja el resultat final.

Vam estar una mica tristos perquè ens van dir que no els podíem traslladar a casa…. però…va ser una experiència MOLT INTERESSANT.

PER LLEGIR MÉS...