LogoE

Col·legi Episcopal de Lleida

COMPARTIM L'ACCIÓ EDUCATIVA DE LES FAMÍLIES

Apadrinament lector

Una experiència d’aprenentatge-servei i d’animació a la lectura.

Durant aquest segon trimestre, els alumnes de primer i sisè de primària porten a terme un projecte molt engrescador i molt interessant, l’apadrinament lector.

Aquesta activitat es realitza en parelles formades per un alumne/a de sisè, que fa de padrí de lectura, i per un nen o nena de primer, que és el fillol/a. Això vol dir que cada un dels alumnes de 6è es compromet a ajudar a llegir al seu fillol i, al mateix temps, l’engresca i li encomana el gust per la lectura. Aquest compromís és una responsabilitat envers els més petits i queda reflectit en el contracte que signen els dos components al iniciar el projecte.

A l’acabar l’activitat de mitja hora setmanal de lectura, l’expressió dels grans denota la satisfacció per la responsabilitat exercida i la dels petits, la satisfacció per la valuosa dedicació exclusiva que se’ls ha concedit.

PER LLEGIR MÉS...