Logo200

Col·legi Episcopal de Lleida

COMPARTIM L'ACCIÓ EDUCATIVA DE LES FAMÍLIES

La curiositat i el joc dins de l’aprenentatge matemàtic.

Les classes de 2n de CI han aprofitat l’espi lúdic del sorral per aprendre matemàtiques.

En aquest segon trimestre els nens i nenes de 2n de primària s’ han desplaçat fins al sorral del pati de la llar d’infants per tal de treballar el concepte matemàtic del pes. Els materials manipulables ofereixen als alumnes un entorn d’experimentació per resoldre els reptes que l’activitat matemàtica competencial els proposa.

En aquest cas, utilitzant balances i la sorra com a element manipulador, han pogut comparar les equivalències de diferents pesos.

Experimentar és descobrir i provar amb la pròpia experiència si una hipòtesi és vàlida.  Com que els nens i nenes  necessiten  comprendre el que estan aprenent i entendre el perquè de les coses i la seva funcionalitat, s’ha preparat aquesta activitat que els ha ofert la possibilitat de sentir-se els  protagonistes d’una acció  que els  fa pensar i a la vegada  passar-s’ho bé  descobrint, buscant patrons, generalitzant, argumentant i organitzant.   

PER LLEGIR MÉS...