LogoE

Col·legi Episcopal de Lleida

COMPARTIM L'ACCIÓ EDUCATIVA DE LES FAMÍLIES

Periodistes de 1r Batxillerat visitem la Mañana

Reporters, editors … som Periodistes! Quina millor manera d’aprendre un ofici veient els professionals en acció. La redacció de la Mañana ens ha obert les portes a la seva nova ubicació a Príncep de Viana, al bell mig de la ciutat de Lleida. Els alumnes de 1r de Batxillerat engeguem el projecte de Periodisme enguany de la mà del seu nou director, Francesc Guillaumet, qui ens fa un recorregut per les instal·lacions i ens guia tot fent una mirada enrere al passat del diari que es remunta al 20 de desembre de 1938, amb la seva fundació en plena Guerra Civil i com ha arribat a estar un mitjà de comunicació local molt important a la nostra ciutat. Avui dia, un mitjà que ha de competir amb la immediatesa de les xarxes socials, sovint considerades mitjans de comunicació. Cal entrar més endins per fer-ne la valoració. Hem pogut parlar amb els redactors de les diferents seccions del diari, que s’anaven incorporant a les seves taules de treball i hem seguit be ben a prop les instruccions del sotsdirector, que ens ha explicat de quina manera es trien les notícies del dia a dia, la seva maquetació a més a més de la potència de la publicitat en els mitjans. Un cop acabada la visita, ens hem dirigit al col·legi on, la Laia Riverola, cap de la secció estrella del diari, en ha ofert una xerrada sobre la seva experiència en el món de les comunicacions i la seva visió del periodisme. Hem contrastat notícies extretes de diferents mitjans de diferents ideologies i hem vist de ben a prop què implica aquesta professió. La Laia ens ha mostrat el seu amor per la feina, pel sacrifici i esperit de treball, fonamentals per treballar i gaudir la vida al màxim. A partir d’aquí, comencem la nostra aventura!

PER LLEGIR MÉS...