LogoE

Col·legi Episcopal de Lleida

COMPARTIM L'ACCIÓ EDUCATIVA DE LES FAMÍLIES

Descoberta del sector porcí de Les Garrigues

Alumnes de l’àmbit científic-tecnològic de 4t d’ESO.

La jornada va començar amb una explicació de les construccions amb pedra seca com els marges de camins, cabanes de volta i aljubs. Seguidament vam realitzar una visita tècnica a l’explotació porcina ECOMIQUELO, de 900 animals en engreix amb palla i pati ubicats en 3 naus. En acabar ens vam dirigir a la Gestió Agroramadera de Ponent (GAP). Entitat sense ànim de lucre, encarregada entre d’altres coses de la gestió de les dejeccions ramaderes d’unes 165 explotacions (bàsicament porcines) de la comarca de les Garrigues, amb l’objectiu de millorar i optimitzar la gestió d’aquestes. L’Obrador Masia Artesana TERO ens va obrir les portes, obrador artesanal, on es manufactura la carn i tanca el procés de producció amb la seva distribució als comerços. I per acabar vam dinar per gentilesa d’Obrador Masia Artesana TERO a la granja escola La Manreana. Un àpat que ens va fer molt de profit després d’una sortida tant completa.

PER LLEGIR MÉS...