LogoE

Col·legi Episcopal de Lleida

COMPARTIM L'ACCIÓ EDUCATIVA DE LES FAMÍLIES

Escultures amb filferro

Lloem l’esport a través de l’art.

En la nostra recerca d’autors de renom dins el món de l’art ens topem aquesta vegada amb un autor força peculiar: Alberto Giacometti destaca per les seves obres allargades i d’aparença nerviosa, molt primes i de superfície aspra, sovint de mida natural, que poden estar representades soles o en grup. La base de les seves obres és el filferro. Aquestes obres han fet d’aquest escultor i pintor suís un dels artistes més originals del segle XX. Després d’observar la seva obra, nosaltres, per intentar humilment imitar-lo, hem triat un tema entorn del qual dissenyarem les nostres escultures. Aquest tema és l’esport. I és que pocs materials com el filferro representen tan fidedigmament la flexibilitat i la mal·leabilitat, però a la vegada la resistència i la tenacitat, qualitats totes elles que també són pròpies dels i de les esportistes. Si a sobre hi afegim la plasticitat del fang com a base de la nostra obra, ja tenim tots els ingredients a punt per posar fil a l’agulla. Així és que busquem fotografies, fem un esbós i… som-hi! El resultat final, tot un reguitzell de figures estilitzades i esveltes representant diferents disciplines i varietats esportives. I gairebé com qui no vol la cosa, acabem fent també una mica d’apologia de l’esport a través de l’art, perquè art acaba essent sovint l’esport.

 

PER LLEGIR MÉS...