COMPARTIM L'ACCIÓ EDUCATIVA DE LES FAMÍLIES

Lectoescriptura a P3

Ens iniciem en la lectoescriptura amb el treball del propi nom.

Un dels treballs més significatius que engeguem a P3 és el treball de la lectoescriptura. Iniciem un treball sistemàtic del nom de cada nen/a, ja que és una paraula molt significativa per ells i partint dels coneixements previs dels infants (contes, cartells, paraules….) els donem estratègies perquè vagin construint nous coneixements.

A partir de propostes quotidianes lligades a experiències, conceptes treballats a l’aula, projectes i converses de les seves vivències personals, classifiquem noms llargs i curts, els que comencen i acaben per…, passem llista amb els noms dels infants de la classe i ens iniciem en la composició del nostre nom mitjançant cartonets de lletra de pal.

Tot aquest procés es desenvolupa dins d’un context significatiu amb sentit per a l’infant i amb una funcionalitat, respectant l’evolució de cadascú.

PER LLEGIR MÉS...