LogoE

Col·legi Episcopal de Lleida

COMPARTIM L'ACCIÓ EDUCATIVA DE LES FAMÍLIES

Del telescopi al microscopi

L’aventura de la vida, una autèntica mostra de treball en equip.

Si fascinant va ser, durant el primer trimestre, el viatge cap a l’exterior que, gràcies als telescopis, ens va permetre contemplar la bellesa infinita de l’Univers, no menys fascinant ha estat el viatge en sentit contrari que, gràcies als microscopis, ens ha permès estudiar i contemplar la bellesa infinita d’allò més petit: l’Univers de la vida.
“El món de la cèl·lula” és un taller experimental fabulós, ofert per CaixaForum, que ens endinsa fins a la mateixa essència de la vida i ens permet aprofundir en el coneixement dels diferents tipus de cèl·lules, les seves parts i les seves funcions.
I, quan parlem de funcions, és curiós i espectacular observar com el treball en equip és intrínsec al propi origen de la vida, quan veiem, per exemple, com les diferents parts de la cèl·lula s’organitzen i col·laboren entre elles per formar teixits, i com aquests teixits formen els òrgans, i aquests, a la vegada, conformen els aparells, fins a donar lloc, després d’una tasca d’equip perfectament organitzada i coordinada, a aquesta meravellosa i perfecta màquina natural que és el cos humà.
Després de tot aquest elaborat, minuciós i ordenat procés, no hi ha dubte que tenir-ne cura és la millor manera de donar-li valor i, per tant, val molt la pena fer-ho.

PER LLEGIR MÉS...