Logo200

Col·legi Episcopal de Lleida

COMPARTIM L'ACCIÓ EDUCATIVA DE LES FAMÍLIES

A la Recerca de l’obra Perduda (Pòrtic)

Xerrada d’Història de l’Art.

Els alumnes de Batxillerat d’Arts i Humanitats van assistir a la conferència del professor Albert Velasco de la Universitat de Lleida, autor del llibre” A la Recerca de l’obra Perduda”.

El ponent va mostrar com aquesta disciplina es pot convertir en una gran aventura, com ja ens avança el títol del llibre.

La conferència va ser un viatge en el temps on la intensitat i el suspens va ser la tònica general de tota l’explicació. Va contar un grapat d’aventures amb lladres d’art, passadissos secrets i viatges en el temps on l’art i la protecció del patrimoni es convertien en la missió i l’objectiu principal.

El professor catedràtic ens recordava com una de les seves investigacions més gratificants va ser al municipi de l’Abella de la Conca, on van poder treure a la llum un retaule gòtic, que després es va poder restaurar per a poder-lo gaudir de nou.

PER LLEGIR MÉS...