LogoE

Col·legi Episcopal de Lleida

COMPARTIM L'ACCIÓ EDUCATIVA DE LES FAMÍLIES

Setmana de la Ciència

Investiguem les forces i els seus efectes. La força de la gravetat.

Els alumnes de 2n ESO estem treballant les forces i els seus efectes, en l’assignatura de Ciències Naturals. Com a complement de les classes teòriques, en el laboratori estem investigant la força de la gravetat. Hem simulat la força de la gravetat amb un muntatge format per dinamòmetres, suports metàl·lics, nous i pinces. Calculant masses, pesos i veient la relació que existeix entre ambdues magnituds, hem arribat a deduir el valor de la força de la gravetat. A més hem aprés a utilitzar el dinamòmetre que basa el seu funcionament en un ressort que segueix la Llei de Hooke, sent les deformacions proporcionals a la força aplicada. Hem descobert que els dinamòmetres són aparells que duen marcada una escala, en unitats de força, en el cilindre buit que envolta la molla. En penjar pesos o exercir una força sobre el ganxo inferior, el cursor del cilindre inferior es mou sobre l’escala exterior, indicant el valor de la força.

PER LLEGIR MÉS...