LogoE

Col·legi Episcopal de Lleida

COMPARTIM L'ACCIÓ EDUCATIVA DE LES FAMÍLIES

Situacions de ruptura en les trajectòries de Vida

Compromís vers les persones.

L’alumnat de primer del CFGS d’integració hem anat a fer les primeres visites relacionades amb els diferents contexts d’Intervenció Social. La primera ha estat a les Llars del Seminari. En aquesta visita hem pogut conèixer el projecte de les Llars, els seus orígens en una assistència del Bisbe Joan Piris a una reunió de la plataforma de la hipoteca, de la donació de tota una ala de l’edifici de l’ antic seminari per a la construcció d’habitatges, la filosofia del projecte, la tasca que fan els voluntaris (alguns professors del nostre col·legi que ens han acompanyat en aquesta visita) i la treballadora social. Especialment colpidor ha estat conèixer en primera persona l’experiència d’una família que viu en una d’aquestes llars i que han volgut compartir amb nosaltres una estona. L’alberg-menjador Jericó també ens ha obert les seves portes per poder conèixer la tasca que fa, oferint Atenció a les persones desprotegides de la ciutat de Lleida, a les persones sense sostre. Ens ho han explicat amb passió, il·lusió i energia; estan fent una gran tasca junt amb tots els voluntaris i voluntàries que hi col·laboren. Mossèn Joan ens va resumir de la següent manera el treball que es fa a l’alberg: “Aquí oferim a les persones que més ho necessiten un plat, un llit i un acompanyament.” I per acabar vam visitar el Centre Obert de la Fundació Arrels- Sant Ignasi, que treballa per les persones sense llar i amb d’altres problemàtiques afegides com les addiccions. La seva tasca pretén l’acostament a aquestes persones amb la finalitat d’afavorir la seva reinserció social. Les professionals, juntament amb un grup de voluntaris ofereixen diferents serveis que van des d’una saleta d’estar, a bugaderia, esmorzars, consigna… A l’hora que s’intenta fer una tasca de sensibilització vers la societat en general. Han estat tres experiències d’un gran impacte, que ens ha ajudat a descobrir realitats que no coneixíem i la gran tasca que s’està realitzant des d’elles. És un goig veure com hi ha tantes oportunitats de col·laborar amb les persones, i la implicació de professionals i voluntaris en la seva tasca d’acompanyament!!

PER LLEGIR MÉS...