LogoE

Col·legi Episcopal de Lleida

COMPARTIM L'ACCIÓ EDUCATIVA DE LES FAMÍLIES

El món dels éssers vius

Descobrim tot un món de vida des del microscopi.

Vam començar el tema dels éssers vius observant de forma directa l’element més petit que els constitueix: la cèl·lula.

Per això calia fer una llarga i elaborada sessió de laboratori, que ens havien preparat els nostres professors i practicants. I el primer que tocava era familiaritzar-se amb els aparells i els materials que utilitzaríem. Així doncs, entre altres coses, vam aprendre totes les parts del microscopi, les seves funcions i també els noms de la resta de material utilitzat.

Ara calia triar el tipus de cèl·lules a observar. Vam optar per les cèl·lules vegetals que formen la pell de la ceba. Després de tot el procés de preparació i observació del tel, que va ser interessantíssim, vam acabar la sessió anotant tota la informació en una fitxa de treball.

Una vegada feta aquesta engrescadora activitat com a introducció del tema, ara cal anar ampliant els nostres coneixements amb altres continguts del llibre que, de ben segur, ara entendrem millor.

PER LLEGIR MÉS...