LogoE

Col·legi Episcopal de Lleida

COMPARTIM L'ACCIÓ EDUCATIVA DE LES FAMÍLIES

P5 visitem el Castell del Rei

La Suda i el rei Jaume I.

La visita teatralitzada va començar quan un ajudant del Rei Jaume I , ens va donar la benvinguda i ens acompanyà a conèixer el monarca. Amb una reverència de l’època medieval els cavallers i les princeses del Col·legi Episcopal el vam saludar. Assegut en el seu tro reial, ens va explicar que tal dia com avui, fa molt i molt de temps, quan ell tenia sis anys, la gent del poble li va jurar lleialtat i el van coronar al mateix Castell del Rei. El rei Jaume I, conegut com el Conqueridor, era un gran guerrer i amb la seva espasa va conquistar moltes terres començant per Mallorca i continuant a València. Amb el rei vam escenificar i celebrar unes Corts medievals amb representants de l’Església, ciutadans i cavallers. Després de la pressa de decisions, el monarca, des de el terrat de la Suda, ens va ensenyar tot el seu territori amb la Ciutat de Lleida. Va ser molt interessant observar directament l’arquitectura medieval de la nostra ciutat i poder conèixer mitjançant un divertit espectacle teatral, un personatge important de la història de Catalunya.

PER LLEGIR MÉS...