LogoE

Col·legi Episcopal de Lleida

COMPARTIM L'ACCIÓ EDUCATIVA DE LES FAMÍLIES

Dis-CAPACITATS

Cap a l’autonomia i la inclusió social.

A les classes de primer CFGS d’Integració Social, estem parlant sobre les persones amb discapacitat, i els possibles suports que es poden oferir per tal d’arribar a la inclusió social. Per conèixer una mica més aquest context de la intervenció social hem pogut gaudir de dues xerrades i realitzar una visita. Vam començar amb una xerrada del Guillem Gracia, ex-alumne del col•legi i actual treballador al menjador a través de l’empresa Serounion. Ell ens ha fet un resum de la seva vida i ens ha explicat com és actualment el seu dia a dia, ple d’activitats, treball, voluntariat, esport, formació a Down Lleida, sortides, viatges… no hi ha qui el segueixi!!! Gràcies als suports rebuts, la síndrome de Down és sols una característica més de la seva persona.

Amb la visita del Sr. Domingo Garcia (ex-director d’ONCE a Lleida), ens hem pogut situar en quines dificultats es poden trobar les persones cegues en el seu dia a dia, però també i sobre tot, les capacitats i les fites que poden assolir amb els suports adients. També hem pogut conèixer la gran tasca que fa l’ONCE per promoure les capacitats i l’autonomia de les persones cegues o amb discapacitat visual greu, mitjançant el sistema de serveis socials especialitzats que tenen. I per acabar vam visitar Neuro Lleida (ASPID), on el seu director ens va explicar la tasca que fan amb les persones que tenen patologies d’origen neurològic i els programes de neuroprevenció i envelliment actiu que hi desenvolupen. Així vam poder conèixer el que suposa el dany cerebral adquirit entre d’altres aspectes. També ens ha estat molt útil poder descobrir la tasca que podem fer com a integradores i integradores per promoure la autonomia de les persones, des de la Planificació centrada en la persona, en aquest Centre de dia especialitzat. Agraïm a tots ells la seva dedicació i amabilitat, perquè així hem tingut l’oportunitat de conèixer en primera persona un món desconegut per nosaltres i reflexionar sobre les capacitats de totes les persones.

PER LLEGIR MÉS...