LogoE

Col·legi Episcopal de Lleida

COMPARTIM L'ACCIÓ EDUCATIVA DE LES FAMÍLIES

Poetes novells

Ens endinsem en aquest gènere lligat a l’art i la sensibilitat.

Aquest curs un dels gèneres literaris que treballem més intensament els de quart de primària és la poesia i ho fem des de diferents perspectives. Per una banda amb la lectura de poemes a l’aula, amb el llibre “Poemes per…” de la Lola Casas o altres llibres de poemes que cerquem i ens criden l’atenció. També amb la posada en comú del que ens evoquen els versos, de quins sentiments i emocions ens remouen. No hem d’oblidar que la poesia es verifica amb cada persona que la llegeix, qui atorga nous sentits a l’obra, sent una forma d’expressar estats d’ànim, idees, visions del món, construccions de la imaginació i de reflectir moments i situacions. D’altra banda ens atrevim a escriure els nostres propis poemes, que a part de servir-nos per expressar allò que tenim dins nostre en forma de vers, ens permet treballar continguts acadèmics com la rima, els rodolins, la comparació, la metàfora, els monosíl·labs, els cal·ligrames… En definitiva, estem coneixent el gènere literari apreciat com una expressió de bellesa o sentiment artístic a través de la paraula en forma de vers, que de ser un desconegut i mantenir-ne una relació distant de respecte, està esdevenint un recurs més per expressar els nostres sentiments, emocions o estats d’ànim tot divertint-nos jugant amb les paraules. Us ho recomanem, deixeu sortir el poeta que porteu dins!

PER LLEGIR MÉS...