LogoE

Col·legi Episcopal de Lleida

COMPARTIM L'ACCIÓ EDUCATIVA DE LES FAMÍLIES

Apliquem el Teorema de Tales

Utilitzem la semblança de figures per calcular mesures.

Els alumnes de 2n ESO estem treballant, en l’assignatura de Matemàtiques, la semblança de figures i el Teorema de Tales.

Segons diu la llegenda escrita per Plutarc (50 dC – 120 dC), va ser Tales de Milet qui, amb un pal, va determinar l’alçària de la piràmide de Keops a Egipte.

Per practicar els conceptes matemàtics i relacionar-los amb el nostre entorn, hem realitzat una activitat al pati en la qual ens hem adonat que, aprofitant les ombres que generen figures i aplicant els conceptes de raó i semblança, podem calcular les alçàries d’objectes presents en el nostre entorn mes proper. Hem estat capaços de mesurar l’alçària de les porteries de futbol sala, de les cistelles de bàsquet i, fins i tot, de l’edifici principal de la nostra escola. Ho hem aplicat comprovant la nostra pròpia alçària.

Ha estat una classe en la qual hem pogut relacionar conceptes matemàtics amb el seu ús en la vida real. Esperem que us agradi l’experiència que us presentem al voltant del teorema de Tales.

 

PER LLEGIR MÉS...