LogoE

Col·legi Episcopal de Lleida

COMPARTIM L'ACCIÓ EDUCATIVA DE LES FAMÍLIES

Testimonis de cooperació

El voluntariat com experiència de vida.

Aquesta setmana l’alumnat dels cicles d’Integració Social i Educació Infantil, han pogut conèixer les experiències de cinc persones de diferents àmbits que han vingut al nostre centre a explicar-nos la seva vivència de voluntariat i/o cooperació. El Mateo i el Jaime des de Tailanda, la Tesa des de Grècia, el pare Calvera des de l’Àfrica i l’Ares des d’Espanya, ens han transmès la importància de l’ajuda humanitària en diferents realitats: la  tasca crucial de conscienciar als pares del valor de l’educació malgrat la pobresa, la necessitat  d’organitzar activitats en camps de refugiats i també col·laborar en les seves necessitats bàsiques ( treballar per guanyar diners per viure, comprar roba, fer el menjar…) i activitats d’esplai per nens i joves en un ambient de treball feixuc. Ens ha sorprès la seva generositat , disponibilitat i sobretot el seu compromís, doncs des d’aquí continuen treballant i ajudant a les persones que van tenir la sort de conèixer directament. Com ells ens han dit, l’ acollida, l’agraïment i l’alegria que transmeten, tot i la seva dura realitat, són el motor que els recorda cada dia que el donar-se als altres ens aporta molt més del que donem. Sense cap dubte,  ens fa créixer com a persones dignes de viure en aquest  món cada dia més solidari gràcies a testimonis com ells. Ens hi apuntem? Tu què dius? Som-hi!!!!!

PER LLEGIR MÉS...