LogoE

Col·legi Episcopal de Lleida

COMPARTIM L'ACCIÓ EDUCATIVA DE LES FAMÍLIES

Comparteix el que importa

Campanya de Mans Unides 2018.

Lluitar contra la fam és la nostra missió perquè la fam no és una fatalitat o un destí irreparable per a moltes persones. La fam és el resultat de la injustícia: els béns i les oportunitats que haurien de ser suficients per a tots, han estat acaparats per uns quants. Mentrestant, milions de persones no tenen allò necessari per viure dignament. Això és el que el papa Joan Pau II va denominar “paradoxa de l’abundància”. El lema «Comparteix el que importa», implica prendre consciència i acceptar la pròpia responsabilitat, però també denunciar, educar i sensibilitzar en la necessitat d’assumir canvis en els estils de vida si volem que el món canviï. Com va dir el papa Francesc en el seu discurs a la FAO en l’últim Dia Mundial de l’Alimentació: «Estem cridats a proposar un canvi en els estils de vida, en l’ús dels recursos, en els criteris de producció, fins i tot en el consum, que, pel que fa als aliments, presenta un augment de les pèrdues i el desaprofitament. No podem conformar-nos a dir: “Un altre ho farà”». Sota aquest lema, els i les alumnes de primària ens hem volgut solidaritzar un any més i hem realitzat tot un seguit d’activitats per adherir-nos a la col·laboració econòmica d’un projecte concret a Chamoli Garhwal (Uttarakhand), en un programa de desenvolupament integral de dones i adolescents.

PER LLEGIR MÉS...