LogoE

Col·legi Episcopal de Lleida

COMPARTIM L'ACCIÓ EDUCATIVA DE LES FAMÍLIES

Joves de l’Episcopal participen de l’Aplec de l’Esperit 18′

Crist és el camí, el lema de l’Aplec.

Riure i plorar, cridar i saltar, ballar i pregar. Tot això s’ha donat en poques hores a l’Aplec de l’Esperit. Amb la música com a protagonista, dissabte al matí al parc de Teodor González, i a la nit, amb els concerts de lloança de Worship Central i Worship.cat. Els joves no s’han parat de moure i de buscar Déu en tot aquest cap de setmana, escoltant testimonis de fe a Tortosa i renovant les promeses del baptisme a Sant Carles de la Ràpita. El lema de l’Aplec de l’Esperit 2018, Crist és la vida, està “inspirat en el riu Ebre que passa per aquesta ciutat”, apuntava l’arquebisbe de Tarragona i president de la Conferència Episcopal Tarraconense (CET), Jaume Pujol, a la seva carta dominical. “De la mateixa manera que l’aigua del riu genera vida pels llocs per on passa, creiem que Crist ha de vertebrar i donar vida als joves de les nostres diòcesis”. Tortosa ha estat la diòcesi amfitriona d’aquest 12è Aplec de l’Esperit: “És una alegria poder acollir-vos a tots els joves dels altres bisbats de Catalunya” – va afirmar Enric Benavent, bisbe de Tortosa, en l’acte d’acollida al Parc Teodor González – “És per a nosaltres la primera vegada que celebrem l’Aplec: és un repte, però sobretot una il·lusió”. Benavent ha volgut destacar la participació de 200 voluntaris tortosins en l’organització de l’Aplec i la immensa ajuda que això suposa per unir els joves de la seva diòcesi i també els de tot Catalunya: “Ens ajuda a conèixer els joves de tots els bisbats, a compartir un dia la nostra fe, i això penso que per als joves és important, perquè aquestes trobades els descobreixen a molts d’ells que no estan sols”. En la mateixa línia s’expressava Francesc Pardo, bisbe de Girona i responsable de la Pasto-ral de Joventut de la CET: “És un estímul important, sobretot per aquests nois i noies que són de pobles, que es troben a vegades molt sols, en petits grups, que les parròquies estan d’alguna manera envellides… Adonar-se que hi ha molts joves que creuen en Jesús com ells, de la seva edat, que participen de les seves inquietuds, i de les seves aficions… Això és coratge i ànims per a ells”.

PER LLEGIR MÉS...