ACTUALITAT

COL·LEGI EPISCOPAL

Amanir una amanida

Publicat el ·

Cuina al laboratori, una optativa suculenta, de la qual se’n pot treure molt profit.

Una amanida no està acabada si no hi afegim alguna cosa per amanir-la.

Als països de la mediterrània, l’oli, el vinagre i la sal són els productes que s’utilitzen més freqüentment. També es poden utilitzar olis de sabor més exòtic, soja o simplement suc de llimona rebaixat amb aigua.

Hem investigat propietats d’alguns ingredients que es podrien utilitzar per amanir. En concret hem estudiat la seva solubilitat i la seva densitat.

Hem planificat un experiment per investigar si aquests ingredients són solubles en aigua o són solubles en oli, i en els casos que no han estat solubles hem deduït si l’ingredient és més o menys dens que l’aigua o si és més o menys dens que l’oli.