COMPARTIM L'ACCIÓ EDUCATIVA DE LES FAMÍLIES

Sent l'ECO
Error validating access token: The session has been invalidated because the user changed their password or Facebook has changed the session for security reasons.
Error validating access token: The session has been invalidated because the user changed their password or Facebook has changed the session for security reasons.

Iogurt casolà

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on email

Química a la cuina: fermentació làctica.

Un exemple d’aquest tipus de fermentació és l’acidificació de la llet. Certs bacteris (Lactobacillus, Streptococcus), en desenvolupar-se en la llet utilitzen la lactosa (sucre de la llet) com a font d’energia. La lactosa, en fermentar, produeix energia que és aprofitada pels bacteris i l’àcid làctic és eliminat. La coagulació de la llet (quallada) resulta de la precipitació de les proteïnes de la llet, i succeeix pel descens de pH a causa de la presència d’àcid làctic. Aquest procés és la base per a l’obtenció del iogurt.

Davantals al coll, ingredients preparats (llet sencera i un iogurt), sense colorants, ni conservants, cap additiu s’incorpora dins el procés, un breu procés de manipulació i hores després gaudíem d’un iogurt natural que els nostres paladars van degustar.

Us proposem d’elaborar-los a casa, resultats garantits i reduireu el consum de plàstic!

PER LLEGIR MÉS...