LogoE

Col·legi Episcopal de Lleida

COMPARTIM L'ACCIÓ EDUCATIVA DE LES FAMÍLIES

Iogurt casolà

Química a la cuina: fermentació làctica.

Un exemple d’aquest tipus de fermentació és l’acidificació de la llet. Certs bacteris (Lactobacillus, Streptococcus), en desenvolupar-se en la llet utilitzen la lactosa (sucre de la llet) com a font d’energia. La lactosa, en fermentar, produeix energia que és aprofitada pels bacteris i l’àcid làctic és eliminat. La coagulació de la llet (quallada) resulta de la precipitació de les proteïnes de la llet, i succeeix pel descens de pH a causa de la presència d’àcid làctic. Aquest procés és la base per a l’obtenció del iogurt.

Davantals al coll, ingredients preparats (llet sencera i un iogurt), sense colorants, ni conservants, cap additiu s’incorpora dins el procés, un breu procés de manipulació i hores després gaudíem d’un iogurt natural que els nostres paladars van degustar.

Us proposem d’elaborar-los a casa, resultats garantits i reduireu el consum de plàstic!

PER LLEGIR MÉS...