LogoE

Col·legi Episcopal de Lleida

COMPARTIM L'ACCIÓ EDUCATIVA DE LES FAMÍLIES

Els éssers vius i l’entorn

Per què les fulles de les plantes són de color verd? Quines estratègies presenten els éssers vius per sobreviure?

Aquestes dues qüestions són les que els infants de tercer de primària hem intentat resoldre des de l’experimentació directa. Per resoldre la primera, vàrem baixar al laboratori i a partir de fulles d’espinacs vam extreure’n la clorofil·la. També vam comprovar com quan la clorofil·la es fa malbé perd el seu color característic i per tant, la seva funció principal.

Per resoldre la segona, vam anar al caixafòrum a realitzar un taller sobre les estratègies dels éssers vius. En aquell taller vàrem descobrir que el fet que en un determinat medi es puguin trobar uns éssers vius i no uns altres no és qüestió d’atzar, sinó que és el producte d’una relació profunda entre les condicions físiques d’aquest medi i els éssers vius que l’habiten. Mitjançant experiències, jocs i maquetes vam entendre el perquè de colors, formes, mides, comportaments…, de diferents éssers vius i vam copsar per què l’adaptació a l’entorn és clau per a la supervivència.

PER LLEGIR MÉS...