LogoE

Col·legi Episcopal de Lleida

COMPARTIM L'ACCIÓ EDUCATIVA DE LES FAMÍLIES

El “gimnàs” de l’expressió oral

Aprenem a comunicar-nos.

Des dels inicis del curs passat l’expressió oral ha estat objectiu de treball per a tots nosaltres. Ho hem fet com si anéssim al gimnàs, doncs és ben sabut que l’adquisició del llenguatge oral, així com la resta d’aprenentatges, requereix un temps, un espai i un ambient enriquidor i afavoridor.

Sovint, el llenguatge oral queda relegat a un segon pla per centrar-nos més en si els nens aprenen correctament a fer les operacions matemàtiques, si fan bona lletra… però fixar-nos en el llenguatge oral també és de vital importància, perquè aquest és un  instrument fonamental per l’aprenentatge i d’ús quotidià en el dia a dia de les nostres vides.

La constància i l’esforç estan donant els seus fruits, com si els nens fossin corredors que cada dia poden fer curses més llargues que els permeten guanyar facilitat a l’hora d’expressar-se.

No hem d’oblidar que l’expressió oral és comunicació i que la comunicació és fonamental pel bon funcionament de la nostra societat.

 

PER LLEGIR MÉS...