LogoE

Col·legi Episcopal de Lleida

COMPARTIM L'ACCIÓ EDUCATIVA DE LES FAMÍLIES

Equip de treball. Treball en equip

Aquest binomi d’expressions és molt més que un cap i cua producte d’una casualitat en la inversió dels termes que el configuren.

Són termes que inevitablement perden la seva raó de ser si no es fonen amorosament en la pràctica. M’explico: si formem part d’un equip de treball, és d’obligat compliment treballar en equip si volem arribar a l’excel·lència. Tenim clar que en la nostra professió d’educadores i educadors aquest és el nostre objectiu. Aquesta setmana els alumnes de CFGS Infantil 2n curs hem tingut l’oportunitat de fer un taller de treball en equip dintre del mòdul d’Habilitats Socials. La col·laboració del Dr. Vicente Javaloyes ha sigut crucial. Equips de treball formats per grups aleatoris d’alumnes han unit esforços, anhels, formació, il·lusió, estudi i bagatge personal. Han compartit les motxilles ben carregades de tot el seu pas pel col·legi Episcopal. Venen ben preparats d’un Grau on ja han fet tast de les diferents metodologies que poden utilitzar els equips de treball quan han fet treballs de grup als diferents mòduls. Ara doncs, han tingut l’oportunitat de sintetitzar tot el que han après durant el curs i expressar-ho en els diferents feed-back que s’han fet després de cada activitat. Conceptes com ara lideratge, rols, empatia, escolta activa, comunicació…Tota aquesta base teòrica ens ha donat el marc i els fonaments per aplicar-los i així hem pogut experimentar la satisfacció més gran que dóna el Treball en Equip: la sinèrgia. La sinergia no apareix pas per art de màgia, necessita del treball en equip. Això és: gràcies a l’esforç de tots/es i cadascun/es dels membres d’aquests equips de treball en exercitar la generositat, col·laboració, il·lusió, respecte, estima i paciència que s’arriba a aconseguir un producte que excedeix en escreix a la suma de les aportacions individuals. Experimentar la sinergia és el regal més preuat que només aconsegueixen els bons equips de treball. La sinergia ens conduirà al nostre objectiu: l’excel·lència.

PER LLEGIR MÉS...