LogoE

Col·legi Episcopal de Lleida

COMPARTIM L'ACCIÓ EDUCATIVA DE LES FAMÍLIES

El mar

Projecte lliure del tercer trimestre.

Els alumnes de primer i segon, vàrem engegar amb moltes ganes aquest tercer trimestre amb l’elecció d’un projecte lliure. Mitjançant la votació popular, el tema elegit pels i les alumnes de dos classes del cicle inicial va estar “El mar”.
Decidits a emprendre i treballar de valent en el nou projecte, ple de coneixements previs i vivències personals sobre el tema, ens hem adonat que sabem ja moltes coses. A tavés d’hipòtesis sorgides del debat a l’aula sobre el tema, ens hem posat a investigar. Com es forma la sal que hi ha en l’aigua del mar? Quants tipus de peixos hi ha? A que denominem illes de plàstic? De què edta formada la sorra de les platges on acostumem a estiuejar?…
Gràcies al treball en grup, la recerca d’informació amb ordinadors portàtils, les visites al laboratori, informació que arriba de casa gràcies a l’ajuda dels pares, l’excursió a comprar peixos per la classe, els experiments…
Hem pogut donar resposta a moltes de les incògnites que teniem, amb l’ajuda de totes les dinàmiques proposades. La motivació i les ganes d’aprendre han fet que el nostre projecte adquireixi un caràcter pròpi, sobretot gràcies a la implicació dels i les alumnes.
Tot plegat una bona experiència, d’aprenentatge significatiu.

PER LLEGIR MÉS...