LogoE

Col·legi Episcopal de Lleida

COMPARTIM L'ACCIÓ EDUCATIVA DE LES FAMÍLIES

Treballem els Nombres Enters!

Les matemàtiques sempre són més fàcils quan les convertim en quelcom més tangible.

Toca introduir els enters en l’assignatura de Matemàtiques de 1r d’ESO i, com cada any, ens trobem que els nombres positius i negatius, estan envoltats d’un seguit de conceptes abstractes que són difícils d’entendre a vegades.

Aquest cop, per tal de fer aquests nombres més visuals i manipulables, hem elaborat un material en el qual els nombres s’han convertit en fitxes negres per una cara i roges per l’altra que, s’acumulen si són del mateix color i s’anul·len mútuament quan el color és diferent. D’aquesta manera, ens costa menys veure perquè dos nombres negatius es sumen en lloc de restar-se, o perquè l’operador menys “-” fa que es canviï el signe de tot allò que ve a continuació d’ell.

Aprendre manipulant aquest material, fa que les matemàtiques siguin menys abstractes, més fàcils d’entendre i fins i tot en pla… divertides!

PER LLEGIR MÉS...