COMPARTIM L'ACCIÓ EDUCATIVA DE LES FAMÍLIES

Sent l'ECO
Error validating access token: The session has been invalidated because the user changed their password or Facebook has changed the session for security reasons.
Error validating access token: The session has been invalidated because the user changed their password or Facebook has changed the session for security reasons.

Treballem els Nombres Enters!

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on email

Les matemàtiques sempre són més fàcils quan les convertim en quelcom més tangible.

Toca introduir els enters en l’assignatura de Matemàtiques de 1r d’ESO i, com cada any, ens trobem que els nombres positius i negatius, estan envoltats d’un seguit de conceptes abstractes que són difícils d’entendre a vegades.

Aquest cop, per tal de fer aquests nombres més visuals i manipulables, hem elaborat un material en el qual els nombres s’han convertit en fitxes negres per una cara i roges per l’altra que, s’acumulen si són del mateix color i s’anul·len mútuament quan el color és diferent. D’aquesta manera, ens costa menys veure perquè dos nombres negatius es sumen en lloc de restar-se, o perquè l’operador menys “-” fa que es canviï el signe de tot allò que ve a continuació d’ell.

Aprendre manipulant aquest material, fa que les matemàtiques siguin menys abstractes, més fàcils d’entendre i fins i tot en pla… divertides!

PER LLEGIR MÉS...