LogoE

Col·legi Episcopal de Lleida

COMPARTIM L'ACCIÓ EDUCATIVA DE LES FAMÍLIES

La capacitat i el pes

Anem al laboratori.

Els nens i nenes de 4t hem treballat la capacitat i el pes. Per a fer-ho hem anat al laboratori on hem experimentat amb diferents materials, a fi de cobrir la necessitat de passar per l’experiència a l’hora de construir coneixement.
Considerem que l’experimentació és indispensable per adquirir la percepció de la capacitat i del pes.
Per treballar el pes hem recordat la seva unitat de mesura, el kilogram. És per això que hem fet ús de la balança, l’instrument de mesura per excel·lència. Amb ella, hem pogut fer les primeres comparacions, ordenacions, etc.
Hem agafat diferents provetes tenint en compte que la quantitat de líquid que cap en un recipient es diu capacitat i la seva unitat de mesura és el litre. Hem descobert el quart de litre, el mig litre, els tres quarts i el litre i fet diferents hipòtesis per tal de deduir la capacitat de diferents envasos habituals a les nostres llars.
Les i els alumnes han gaudit i après molt amb l’activitat.

 

PER LLEGIR MÉS...