Col·legi Episcopal de Lleida

COMPARTIM L'ACCIÓ EDUCATIVA DE LES FAMÍLIES

Fem formatge!

Hem fet un berenar amb formatge fresc fet per nosaltres al nostre laboratori.

Dins de l’optativa de “Química a la cuina” hem començat a explorar un dels aliments més importants que tenim ja que és el primer que prenem quan naixem: la llet.

La setmana passada vam fer el formatge. Vam utilitzar llet fresca que no passa per un procés de pasteurització tant sever com la llet que comprem normalment al supermercat i hi vam afegir clorur de calci i quall. El clorur de calci, s’ha d’afegir ja que la llet en perd una mica en el procés de pasteurització i el quall és un enzim que serveix per que la llet coaguli. Després d’una setmana a la nevera, ha perdut tot el sèrum i ha quedat la part greixosa que forma el formatge.

Estava boníssim!

PER LLEGIR MÉS...