LogoE

Col·legi Episcopal de Lleida

COMPARTIM L'ACCIÓ EDUCATIVA DE LES FAMÍLIES

Gel i clima

Xerrada sobre l’escalfament global.

Els alumnes de 1r de Batxillerat van rebre una xerrada el dimecres 8 de març sobre “Gel i clima. Escalfament global” a càrrec de Jordi Camins, observador glaciòleg que ha catalogat la totalitat de les glaceres dels Pirineus, i, fins a dia d’avui, ha fet el seguiment constant de la seva evolució.

A partir de diferents estudis estadístics sobre l’escalfament global, i a Catalunya en particular, va atraure l’atenció dels/les alumnes i els va convidar a reflexionar sobre com les glaceres de muntanya són un dels indicadors més clars i evidents del canvi climàtic. La seva retirada i pèrdua de gruix de gel és constant i s’està accelerant en les últimes dècades en totes les regions muntanyoses del planeta.

Va mostrar unes espectaculars fotografies comparatives de diferents glaceres en diferents períodes de temps

PER LLEGIR MÉS...