LogoE

Col·legi Episcopal de Lleida

COMPARTIM L'ACCIÓ EDUCATIVA DE LES FAMÍLIES

3,2,1…a l’espai!

Sortida al Centre d’Observació de l’Univers.

El divendres 19 d’octubre, els nens i nenes de 4t de primària vam realitzar una sortida que ens feia especial il·lusió, ja que podríem veure amb molta claredat tot allò que estem treballant a l’aula dins del nostre projecte d’aquest primer trimestre i recollir més informació per seguir investigant a l’escola. Vam començar la visita fent cràters a la superfície de la Lluna per tal d’acabar d’entendre l’origen d’aquests. Aquest fenomen el vàrem poder reproduir a escala i de forma molt divertida i entenedora amb materials casolans. I a més, ens van explicar com vigilen els meteorits que hi ha “voltant” per l’espai! També vam poder observar el Sol: Com és el Sol? És el Sol rodó? Des de fa segles es diu que el Sol té taques, gràcies als equipaments d’observació solar vam poder veure si és cert aquest fet i també vam poder veure si en aquell moment s’estava produint alguna explosió en la nostra estrella, va ser espectacular! Finalment després d’haver dinat, vam fer la visita al planetari, allà vam poder descobrir característiques ben curioses dels vuit planetes que formen la nostra galàxia. Ara ja tenim un munt d’informació per seguir treballant a l’escola, som-hi!

PER LLEGIR MÉS...