LogoE

Col·legi Episcopal de Lleida

COMPARTIM L'ACCIÓ EDUCATIVA DE LES FAMÍLIES

Xerrada de Joan Manel Bueno i Matos: Ser modern s’ha fet antic?

El filòsof anima els alumnes de primer de batxillerat a esforçar-se, a estudiar i a treballar l’esperit crític per a millorar el món.

Filòsof compromès, Joan Manel Bueno i Matos compara l’ideal de la Il·lustració i la modernitat, que la veritat i la raó condueixen al progrés de la Humanitat, amb les tesis postmodernes: no hi ha veritats, tot és líquid i el progrés és una il·lusió. Amb raons, dades i passió, Bueno ens anima a no oblidar les paraules de Kant i els enciclopedistes francesos, i acaba amb un toc d’optimisme: tots els indicadors seriosos mostren que hem progressat molt. Ara, ens diu, cal que ens esforcem, que fem colzes i estudiem, que ens formem i siguem crítics, pel bé propi i pel de tots.

PER LLEGIR MÉS...