LogoE

Col·legi Episcopal de Lleida

COMPARTIM L'ACCIÓ EDUCATIVA DE LES FAMÍLIES

Fabricació de gelatina natural

Optativa Química a la cuina de 2n d’ESO.

Seguint amb les dispersions col·loïdals hem preparat Gelatina que és una substància sòlida translúcida, sense color, sense olor, trencadissa, pràcticament sense gust, derivada del col·lagen de l’interior de la pell i els ossos dels animals. Ara bé nosaltres hem afegit diferents condiments naturals per millorar-ne el gust, com ara suc de llimona, maduixes, suc de pinya…

Es fa servir normalment com agent gelificant en alimentació, productes farmacèutics, fotografia, i cosmètica. Les substàncies que contenen gelatina, o que funcionen de manera similar a aquesta, s’anomenen gelatinoses.

Després d’una estona de preparació i seguidament esperant unes hores de refrigeració finalment hem pogut assaborir-la.

Exquisida!

PER LLEGIR MÉS...