COMPARTIM L'ACCIÓ EDUCATIVA DE LES FAMÍLIES

Sent l'ECO
Error validating access token: The session has been invalidated because the user changed their password or Facebook has changed the session for security reasons.
Error validating access token: The session has been invalidated because the user changed their password or Facebook has changed the session for security reasons.

Panellets, mescles homogènies o heterogènies?

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on email

Química a la cuina, optativa de 2n d’ESO.

Seguint la tradició dels nostres avantpassats hem elaborat els panellets, menja típica de Tots Sants, juntament amb les castanyes i els moniatos. No se n’ha arribat a aclarir l’origen exacte, però sembla que són hereus d’antics cultes funeraris que consistien a portar panets petits com a ofrena a l’església o a les tombes dels difunts en aquesta festivitat.

Els panellets són uns pastissos petits, generalment rodons, fets amb una massa de sucre, rovell d’ou i ametlla –de vegades, en receptes casolanes, també porten patata o moniato. Es complementen amb més elements, com ara pinyons, ametlla esbocinada, coco, xocolata, etc.

Hem aprofitat per començar a diferenciar allò que serà una mescla homogènia d’una heterogènia a simple vista.

Tot plegat una pràctica molt dolça i enriquidora.

PER LLEGIR MÉS...