LogoE

Col·legi Episcopal de Lleida

COMPARTIM L'ACCIÓ EDUCATIVA DE LES FAMÍLIES

Aprenem cultura popular de la nostra ciutat

I5 Treballa el projecte: LA FESTA MAJOR!

Els infants viuen amb intensitat les festes de maig de Lleida. Aprofitant aquestes experiències viscudes, ens hem endinsat en el treball del projecte, aprofundint en la nostra cultura popular.
Hem après moltes coses: que és una celebració en honor a Sant Anastasi, patró de la nostra ciutat, la història de lo Marraco, els noms i característiques dels 12 gegants i 12 capgrossos, com es carreguen els castellers, actes importants durant les festes com el pregó, l’ofrena floral, el seguici, la batalla de les flors, les danses tradicionals de sardanes, la moixiganga i els cavallets, els correfocs, els concerts… i el castells de focs per acomiadar la festa major.

PER LLEGIR MÉS...