LogoE

Col·legi Episcopal de Lleida

COMPARTIM L'ACCIÓ EDUCATIVA DE LES FAMÍLIES

Taller d’història

Reproduïm un teler de plaques víking.

El passat dissabte dia 18 de novembre un grup d’alumnes de 2n d’ESO, dirigits pels professors Jesús Sauret i Marc Castells, van recrear amb  un “teler de plaques víking”  una de les tantes  feines que durant el segle IX,X i XI exercien les dones.   Es posava d’aquesta manera en valor el paper de la dona en una societat on l’home acaparava sovint  tot el protagonisme.

Els alumnes varen aprendre a  teixir vetes decoratives tal com ho feien les dones medievals per decorar els seus vestits. Les vetes es converteixen en aquest cas en polseres amb dissenys diversos triats per l’alumne.

El taller serveix també per entrar amb contacte amb L’Arqueologia Experimental, una disciplina auxiliar de la Història que ajuda a l’alumne a situar-se en altres contextos i èpoques tot apropant-lo a l’assignatura.

PER LLEGIR MÉS...