LogoE

Col·legi Episcopal de Lleida

COMPARTIM L'ACCIÓ EDUCATIVA DE LES FAMÍLIES

Exposició fotogràfica sobre els 80 anys del bombardeig de Lleida

Els alumnes de Batxillerat la visiten dins l’àrea de Història d’Espanya.

Els alumnes de  segon de batxillerat van visitar el Museu d’Art Jaume Morera de Lleida per poder veure l’exposició de fotografies realitzades per l’Agustí Centelles, arrel de la commemoració dels 80 anys del bombardeig de Lleida.

Centelles és una de les figures més reconegudes de la història de la fotografia periodística a Catalunya. El seu treball durant la República i la Guerra Civil ha estat considerat com un dels llegats visuals més excepcionals.

A més,  aquesta exposició dona la possibilitat de veure per primera vegada totes  les fotografies  que Centelles va realitzar del bombardeig de la ciutat l’any 1937. Aquestes, amb el seu caràcter avançat, compromès i profundament emotiu han ajudat als alumnes a poder comprendre millor el fet històric de la Guerra Civil a la nostra ciutat.

PER LLEGIR MÉS...