LogoE

Col·legi Episcopal de Lleida

COMPARTIM L'ACCIÓ EDUCATIVA DE LES FAMÍLIES

Aspectes a tenir en compte en relació a l’alimentació

Quantes coses cal tenir en compte!!!

Cost de text L’alumnat de primer del CFGS d’Educació Infantil, estem aprofundint sobre l’alimentació. Un tema que ens interessa a nosaltres directament com a persones i també molt directament com a educadores i educadors d’Infantil. En relació a aquest tema hem tingut dues xerrades molt interessants. Primer vam tenir una sessió sobre l’Alimentació on el un tècnic de Creu Roja ens va exposar temes molt generals sobre els nutrients, la piràmide dels aliments, aspectes a tenir en compte a l’hora de fer els menús i de la nostra pròpia dieta… Vam continuar amb la visita de la Núria Camats, Nutricionista i Dietista de l’Associació de Celíacs de Catalunya a Lleida que ens va explicar què és la celiaquia, quins símptomes ens poden alertar d’aquesta intolerància alimentària, quins aliments es poden menjar…. i el més important ens han donat orientacions per tal que en la nostra tasca com educadores i educadors, tinguem en compte com poden participar els infants celíacs en les activitats relacionades amb aliments (Celebracions, tallers, aniversaris, esmorzars…). De manera que tothom pugui participar i se senti inclòs. Posteriorment hem visitat la cuina del nostre col·legi, on la Raquel, la cuinera del col·legi i encarregada de preparar el dinar dels infants, ens ha explicat de manera pràctica quins ingredients fan servir (sempre el més frescos i naturals possible), com es fa, com la dietista dona les orientacions i recomanacions per fer els menús, i altres aspectes que hem de tenir en compte (per exemple com es tenen en compte les al·lèrgies i intoleràncies dels infants, com es coordina amb les tutores de la llar, com es respecta el ritme de cada infant en la introducció dels aliments…)Hem pogut conèixer també a d’altres persones de l’equip de la cuina i veure també las instal·lacions de la cuina i menjadors del col·legi. Feia tant bona olor, que ja ens volíem quedar a dinar!! Agraïm molt les seves aportacions en la nostra formació…

PER LLEGIR MÉS...